מצלמות אבטחה

מצלמות אבטחה הן מצלמות שרובנו שקלנו לא פעם לרכוש ולצוות למצבת אביזרי האבטחה הביתיים, אך מטרתן, למרבה ההפתעה, אינה אבטחת הבית אלא בקרה עליו. מדובר באמצעי בקרה שניתן להתקין כיחידה עצמאית או בנוסף למערכת אבטחה ומיגון המבוססת על גלאי אבטחה. לכן, כשאתם קונים מצלמה, אין כזה  מושג "מצלמה טובה". יש מושג שנקרא "מצלמה שטובה לשיקולי הבקרה שלנו". כאן נלמד על סוגי מצלמות ונציג מהם יתרונות הבקרה של כל אחד ואחד מהם.

מצלמת כיפה

מצלמת אבטחה בצורת חצי מעגל תלת ממדי. היא מיועדת להתקנה בחוץ או בתוך מבנה. היתרון שלה, אורכי מוקד משתנים המאפשרים להתמקד בסביבה הקרובה או להתביית על הסביבה הרחוקה על פי שינוי ב- ZOOM. בנוסף, סדרת מצלמות זו מצוידת בסוגים שונים של חיישנים בהתאם לצרכים. המטרה העיקרית, בבחירת חיישן, היא ליצור תמונה שבכל מטר במציאות (שהוא סנטימטרים בודדים בתמונה) יהיו כמה שיותר פיקסלים. בבתי משפט ובזיהוי פנים בחברות אבטחה יש אפילו נהלים כתובים כמה פיקסלים צריכים להיות בכל מטר בשביל שהתמונה תהיה קבילה. לדוגמה, כשהמצלמה מצוידת בחיישן עם מעט מגה פיקסל, למשל 1mp, פירוש הדבר שיש לה מיליון פיקסלים שהם 1,280 פיקסלים רוחביים x 1,080 פיקסלים אורכיים. בחדר שרוחבו 8 מ', 1280/8 יניבו 160 פיקסלים למטר, וזה בדיוק המינימום שדרשו שופטים בפסיקות קודמות בבתי משפט בשביל להרשיע אדם בחדירה לשטח פרטי. לעומת זאת, אם היה זה רוחב של 6 מ', היו מתקבלים 213 פיקסלים בכל מטר מצולם (1,280/6), מה שהיה מספיק גם לזיהוי פנים באבטחה (הדרישה של רוב החברות היא 200 פיקסלים למטר). מסקנה, בחדר בעל מידות קטנות של 9-16 מ"ר חבל להוציא כסף על מצלמות עם חיישן גדול מזה כמו QVGA או 2mp+,  כשגם מצלמות זולות עם חיישן קטן יניבו את אותה תוצאת אבטחה בדיוק ברמה הפונקציונלית.

מצלמת כפתור

מצלמת אבטחה זעירה שמהווה למעשה גוף מלבני מתכתי בו נמצאים רכיבי העיבוד והחישה (מעבד תמונה וחיישן). העדשה נמצאת בקצה החפץ ובהתקנה, רק היא בולטת החוצה. צורתה כצורת כפתור מלבני, ומכאן שמה של המצלמה. מצלמה זו יכולה לשרת גם בחוץ וגם בתוך המבנה. נדרש ידע בבחירת מעבד למצלמה כזו. למשל, בצילום אנשים הנכנסים למבנה אפוף שמש, מומלץ להתקין מפצה אור אחורי BLC, או מעבד WDR לתוצאה טובה יותר. מעבד HLC יותקן כאשר בכוונתכם לצלם את מושאי הצילום שלכם בלילה כשיש זרקורים שונים העלולים לסנוור את התמונה (אור מפנסי הרחוב על הזגוגית של המשרד, מנורת ה- LED שלכם דולקת במהלך הצילום, וכד') 

מצלמת אינפרה אדום

מצלמת אבטחה זו נבחרת למטרה ספציפית מאד: צילום בחושך מוחלט, אשר במדידה עובדתית מגלים שאין בו כל פיצוי אור. מדובר בסביבה חיצונית, לרוב ללא פנסי רחוב או מבנים בכלל, שבלילה נעשית חשוכה מאד. משתמשים בזה חקלאים החוששים מחדירה לשטחם, וכל מי שלרשותו שטח פרטי פתוח ללא תאורה, ולרוב ללא שכנים כלל. יצוין כי רק מצלמת אינפרה אדום יכולה לצלם תמונות עם אובייקטים ברורים וללא טשטוש במצב זה.